Kas yra bičių pikis?
Propolis arba pikis – tai milijonus metų bičių gaminama medžiaga savo aviliams definfekuoti. Pikis medicininėje literatūroje vadinamas propoliu. Vadinasi, abu pavadinimai teisingi ir vartotini. O mūsų, kaip bičiulių, užduotis yra padėti Jums atskirti vienus produktus nuo kitų bei atskleisti bičių suneštų gėrybių nepakeičiamą naudą.
Bičių pikis sudarytas iš vaško, bičių seilių ir kito sekreto bei įvairiausių augalų dervų, kurias bitės surenka nuo augalų pumpurų. Bičių pikio sudėties nei joks kitas vabzdys, nei mokslininkai nesugebėjo pakartoti. Moksliniai ir klinikiniai tyrimai vyksta nuolat ir pikio efektyvumas vis patvirtinamas, o veikimo spektras plečiasi.
Bičių pikis – propolis – tai bičių klijai ir sandarinamoji medžiaga, kuri padeda joms apsisaugoti nuo plėšrūnų bei įvairių ligų sukėlėjų.
Įdomus dalykas: kartais po žiemos randame avilio dugne mumifikuotą peliuką. Pikio pagalba bitės apsaugo savo avilį, dezinfekuoja, užsandarina visus plyšius ir tarpus, kad apsisaugotų nuo matomų bei nematomų priešų: bakterijų, virusų, grybelių, kenkėjų ir plėšrūnų. Taigi bitės propolį naudoja kaip antiseptinę, antiparazitinę, antimikrobinę priemonę.
Nuo 25°C iki 45°C temperatūros propolis yra lipnus, o tirpti pradeda pasiekęs 60°C, 70°C ar net didesnę temperatūrą.
Propolio nauda žmogaus organizmui
Ji tiriama nuolat. Atlikti išsamūs cheminiai, biocheminiai, farmakologiniai ir klinikiniai tyrimai suteikė galimybę pripažinti teigiamą pikio poveikį žmogaus organizmui. Net yra atskira „Propolio konferencija“, kur renkasi apiterapeutai ir pristato naujausius propolio tyrimus. Kadangi bičių pikio sudėtyje yra daug skirtingų biologiškai aktyvių medžiagų, jo pritaikymo sfera labai plati.
Aš pabandysiu apibendrinti.
Antivirusinis ir antibakterinis poveikis
Pikis sugeba kovoti su virusine, ypač kvėpavimo takų infekcija.
Tyrimai rodo, kad propolis sugeba sunaikinti virusų RNR, kol jie dar nepateko į ląsteles ir taip sugeba stabdyti jų dauginimąsi. Šis poveikis pastebėtas tiriant įvairius virusus, tarp jų ir skirtingus Herpes. Jo poveikiui tyrimų metu taip pat negalėjo atsilaikyti ir itin paplitusios bakterijos: stafilokokai, streptokokai, E. colli ir kt.
Fungicidinis poveikis
Puikiai veikia parazitinius grybelius.
Fungicidinės savybės pastebėtos tiriant populiarius mieliagrybius bei kandidozę ir kitas ligas sukeliančius grybelius. Bičių pikyje esantys polifenoliai ir kitos veikliosios medžiagos stabdo grybelio dauginimąsi sporomis ir jo plitimą, taip pat padeda sugyti žaizdoms.
Priešuždegiminis poveikis
Dėl jame esančių flavanoidų, bičių pikis veikia ir priešuždegimiškai. Jo veikliosios medžiagos, patekusios į uždegimo židinį jį slopina bei skatina gijimo procesus.
Antioksidacinis poveikis
Jis, kaip ir visi antioksidantai, stabdo laisvųjų radikalų susidarymą. Kadangi laisvieji radikalai glaudžiai susiję su senėjimu ir ląstelių pažaida, propolis gali padėti atitolinti įvairias su laisvaisiais radikalais siejamas ligas: Parkinsono ligą, Alzhaimerio sindromą, artritą, vėžinius susirgimus, cukrinį diabetą, širdies ir kraujagyslių sistemos ligas. Jis taip pat palaiko raudonųjų kraujo kūnelių kiekį, mažina padidintą AKS.
Žaizdų gijimo skatinimas
Propolis skatina kolageno ir kitų žaidų gijimui būtinų medžiagų kaupimąsi sužeidimo vietoje, o taip pat mažina gijimą stabdančius laisvuosius radikalus. Jis gerina kraujo cirkuliaciją bei įvairius fermentinius procesus, kurie padeda audiniams greičiau atsinaujinti. Be viso šito, jis taip pat padeda gyti žaizdoms apsaugodamas jas nuo įvairiausių mikroorganizmų dauginimosi. Taigi bičių pikio vartojimas gali padėti gydyti tiek vidines, tiek išorines žaizdas.
Kaip vartoti bičių pikį?
Tiesa, būtina pabrėžti, kad visi bičių produktai skirti sveikatinimuisi, o ne gydymui.
Iš bičių pikio pagamintus preparatus galima priskirti šiuolaikinei natūraliajai medicinai.
Bičių pikio vartojimas priklauso nuo to, kokia forma mes jį naudojame. Populiariausia naudoti bičių pikį skystame ar tepalų pavidale – ištirpintą aliejuje, vandenyje ar spirite, taip pat sumaišytą su medumi.
Neapdorotas bičių pikis kramtomas, kaip kramtomoji guma, tačiau nenuryjamas. Taip pat pikio gabaliuką galima dėti ant skaudančio danties. Galima nakčiai didesnį gabaliuką įsidėti į burną, o ryte išimti – dezinfekuosite burnos gleivinę, puikus būdas malšinti gerklės skausmą.
Propolio tirpalas
Spiritinis pikio tirpalas dažniausiai naudojamas į vidų lašiukų ar įpurškimo būdu. Propolio tirpalą galima įsigyti vaistinėje arba pasigaminti patiems. Rekomenduojama skiesti su vandeniu, tuomet įvyksta cheminė reakcija ir tirpalas pabąla.
Propolio aliejus tinka išorės žaizdoms gydyti ar lašinti į nosį bei gerklę. Aliejaus taip pat galima pasigaminti patiems, sumaišius ir pakaitinus gryną aliejų su propoliu santykiu 10:1 arba 20:1, bei ištirpinus gabalėlį vaško. Svarbu mišinį kaitinti vandens vonelėje ir palaikyti vidutinę temperatūrą, nes pakaitinus per daug – sunaikinsime dalį veikliųjų medžiagų.
Šis tepalas naudojamas esant parodontozei (tepti dantenas), gydant slogą (tepti nosies gleivinę), sergant plaučių ligomis (ištirpinti karštame piene), gydant grybelines ligas (tepti išoriškai). Taip pat rekomenduojama trūkinėjančioms lūpom, pūslelinei gydyti, sukandus uodams ir žaizdoms tepti. Išsausėjusiai odai ir skylantiems padams.
Kada nepatartina vartoti propolį?
Apiterapeutai nurodo, kad 0,3-2 % žmonių yra alergiški pikiui. Prieš vartojimą įsitikinkite, kad Jūs nejautrus pikio preparatams. Jį atsargiai turi vartoti sergantys bronchine astma, egzema ir kitomis alerginėmis ligomis.
Pikis biologiškai aktyvi medžiaga, stipriai veikiant augalus, gyvūnus, žmones. Prieš vartodami bičių preparatus pasitarkite su Jus gydančiu gydytoju, apiterapeutu.
Remtasi ir apibendrinta pagal A. Gendrolio „Sveikas ir ilgas gyvenimas su bičių produktais“ ir A. Amšiejaus „Bičių metai“ knygas.
atsiliepimais :)